shapka_top.jpg

Профілактика від свинячого і пташиного грипу

«Свинячий грип» (англ. Swine influenza) - умовна назва захворювання людей і тварин, що викликається штамами вірусу грипу, для яких характерне епідемічне розповсюдження в популяціях свиней. Назва широко поширювалося в ЗМІ на початку 2009 року. Штами, асоційовані зі спалахами т. н. «Свинячого грипу» виявлено серед вірусів грипу серотипу C і підтипів серотипу. А (А/H1N1, А/H1N2, А/H3N1, А/H3N2 і А/H2N3). Ці штами відомі під загальною назвою «вірус свинячого грипу». Свинячий грип поширений серед домашніх свиней в США, Мексиці, Канаді, Південній Америці, Європі, Кенії, материковому Китаї, Тайвані, Японії та інших країнах Азії. При цьому вірус може циркулювати в середовищі людей, птахів та інших видів; цей процес супроводжується його мутаціями.

Передача вірусу від тварини до людини мало поширена і правильно приготована (термічно оброблена), свинина не може бути джерелом зараження. Передаючись від тварини до людини, вірус не завжди викликає захворювання і часто виявляється тільки по наявності антитіл в крові людини. Випадки, коли передача вірусу від тварини до людини призводить до захворювання, називають зоонозним свинячим грипом. Люди, що працюють зі свинями, піддаються ризику зараження цим захворюванням, проте, з середини двадцятих років 20 століття (коли вперше стала можливою ідентифікація підтипів вірусу грипу) було зареєстровано всього лише близько 50 таких випадків. Деякі з штамів, які викликали захворювання у людей, придбали здатність передаватися від людини до людини. Свинячий грип викликає у людини симптоми, типові для грипу та ГРВІ. Вірус свинячого грипу передається, як через безпосередній контакт із зараженими організмами, так і повітряно-крапельним шляхом (див. Механізм передачі збудника інфекції).

Спалах нового штаму вірусу грипу в 2009 році, що здобув популярність, як «свинячий грип», був викликаний вірусом підтипу H1N1, що володіє найбільшим генетичною схожістю з вірусом свинячого грипу. Походження цього штаму точно невідомо. Проте, Всесвітня організація з охорони здоров'я тварин (World Organization for Animal Health) повідомляє, що епідемічне поширення вірусу цього ж штаму не вдалося зупинити серед свиней. Віруси цього штаму передаються від людини до людини і викликають захворювання з симптомами, звичайними для грипу.

Свині можуть бути інфіковані вірусом грипу людини, і саме це могло відбутися, як під час пандемії Іспанського грипу, так і спалаху 2009 року.

Симптоми. Основні симптоми збігаються зі звичайними симптомами грипу - головний біль, підвищення температури, кашель, блювота, діарея, нежить.

«Грип птахів» (лат. Grippus avium), класична чума птахів - гостра інфекційна вірусна хвороба птахів, що характеризується ураженням органів травлення, дихання, високою летальністю. Антигенна варіабельність вірусу грипу птахів і наявність високовірулентних штамів дозволяють віднести його до особливо небезпечних хвороб, здатним завдати великої економічної шкоди. Різні штами вірусу грипу птахів можуть викликати від 10 до 100 % загибелі серед захворілих і вражати одночасно від одного до трьох видів птахів. Природним резервуаром вірусу є мігруючі птахи, найчастіше дикі качки. В диких популяціях птахів, на відміну від домашніх, висока стійкість до вірусу грипу. Вперше грип птахів був виявлений в Італії більше ста років тому.

Зараження людини вперше зареєстрували в Гонконгу в 1997 під час спалаху грипу у свійської птиці. Захворіло 18 людей, 6 померли. Був виявлений штам вірусу - H5N1, встановлено, що вірус передавався від птахів людині. До серпня 2005 року зареєстровано 112 випадків захворювання людиною пташиним грипом у В'єтнамі, Таїланді, Камбоджі, Індонезії, з них 64 смертельних результатів; не встановлена ​​передача вірусу від людини до людини. У спробі зупинити поширення вірусу знищували або вакцинували мільйони домашніх птахів. [Джерело не вказано 91 день]

Пандемії грипу, викликані вірусом, проти яких у людей немає імунітету, виникають 2-3 рази на 100 років. Пандемія грипу 1918-1919 ( «іспанка», штам H1N1) забрала життя 40-50 мільйонів осіб. Припускають, що вірус «іспанки» виник в результаті рекомбінації генів вірусів грипу птахів і людини. У 1957-1958 пандемія «азіатського грипу», викликана штамом H2N2. У 1968-1969 пандемія «гонконгського грипу» (H3N2).

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, з лютого 2003 року по лютий 2008 року з 361 підтвердженого випадку зараження людей вірусом пташиного грипу 227 стали смертельними.

Остання смерть людини від пташиного грипу зафіксовано 20 січня 2009 р. в Китаї.

У даний час

Незважаючи на вживані (особливо в Китаї) зусилля з вакцинації домашньої птиці і той факт, що влада багатьох країн знищили десятки мільйонів домашніх птахів, вірус продовжує освоювати нову географічну територію. H5N1 розширив свій вплив по всій Південно-Східній Азії, Китаю, проник до Індонезії, а тепер до Західної Європи і деяких районів Росії. Крім того, захворювання пташиним грипом у диких і домашніх птахів, були виявлені в Туреччині, Румунії та Скандинавії. Головним переносником (або вектором) інфекції в даний час вважаються водоплавні птахи (наприклад, різні види качок). Особлива небезпека полягає в тому, що вони здійснюють перельоти в тисячі кілометрів, і в їх числі носії вірусу H5N1 і не хворі ним. Десятки тисяч водоплавних птахів щорічно кубляться в центральних (наприклад, озеро Цинхай) і східних районах Китаю і з цих місць розлітаються по багатьом напрямам.

Рекомендації ВООЗ по особистому захисту від пташиного грипу:

  • Не дозволяйте дітям грати з дикими птахами або з хворою домашньою птицею.
  • Не чіпайте руками і не використовуйте в їжу загиблі або хворі птахи.
  • При виявленні трупу мертвої птиці слід обмежити до нього доступ інших людей, по можливості його потрібно закопати, при цьому необхідно захистити рот і ніс маскою або респіратором, а руки рукавичками. Після закінчення роботи ретельно вимийте руки та обличчя з милом і змініть одяг.
  • Не можна вживати сире чи погано приготоване м'ясо або яйця птахів.
  • М'ясо або яйця птахів потрібно зберігати в холодильнику окремо від інших продуктів харчування.
  • При виявленні хворої птиці потрібно терміново сповістити місцевого ветеринарного лікаря.
  • Якщо після контакту з птицею у вас виникло якесь гостре респіраторне (грипоподібне) захворювання, потрібно терміново звернутися до лікаря.

<< Назад

Кошик
Товарів: 0
На суму: 0
Перейти до замовлення